Jak układać dania na talerzu?

Podanie jedzenia to sztuka. Potrawy powinny nie tylko być pyszne, ale także tworzyć piękne i apetyczne kompozycje, ponieważ jedzenie jest nie tylko kwestią smaku, ale również wizualnego odbioru.

Jak układać dania na talerzu?

Czym jest plating?

Plating to sztuka aranżowania, dekorowania i podawania dań, co wpływa na zwiększenie wartości estetycznej jedzenia, a w konsekwencji na inne czynniki. Taka prezentacja na talerzu wyraża troskę o klienta, zaangażowanie kucharzy, podnosi prestiż restauracji i zachęca do wypróbowania innych dań z menu. W przypadku publikacji w mediach społecznościowych może przyciągnąć uwagę potencjalnych klientów do odwiedzenia lokalu.

Najważniejsze zasady platingu

Przedstawiamy kilka zasad, którymi kierują się najlepsi kucharze na świecie. Wypróbuj je, jeśli chcesz, aby Twoje dania wyglądały jak z topowych restauracji!

Umiar przede wszystkim

Aby danie prezentowało się wspaniale wizualnie, na talerzu nie należy umieszczać zbyt dużej ilości jedzenia. Oczywiście, ilość powinna być wystarczająca dla gości, ale zasada "mniej znaczy więcej" jest ważna. Mniejsze porcje zwykle są łatwiejsze do ułożenia. Jeśli danie składa się z wielu dodatkowych elementów, warto podać je w osobnych miseczkach.

Wybierz element bazowy

Niektóre dania, takie jak risotto, makarony lub dania z kaszą, najlepiej prezentują się umieszczone na środku talerza. Jednak można nadać im ciekawą formę i nieco zdecentralizować, używając metody podziału talerza (znanej również z fotografii), szczególnie w przypadku dań z wyraźnym składnikiem dominującym. Wyobraź sobie dwie linie poziome i dwie pionowe na talerzu, a następnie umieść główny składnik na punktach przecięcia prostych. Pamiętaj, że to on powinien być najlepiej wyeksponowany, a ta główna kompozycja powinna zajmować około 75% objętości talerza. Dodatki powinny kontrastować z nim kolorystycznie, co dodatkowo uatrakcyjni prezentację.

Kontrast

W prezentacji dań bardzo ważny jest kolor, szczególnie jeśli używasz białych talerzy. W ten sposób łatwiej osiągnąć pożądany efekt kontrastu. Należy unikać sztucznych barwników i zamiast nich używać naturalnych, takich jak matcha, kurkuma, cukier puder, sok z buraka i inne naturalne barwniki. Zachęcamy do eksperymentowania z kolorowymi składnikami, aby szybko osiągnąć pozytywne efekty w prezentacji dań — podobne do tych, które możemy zobaczyć w najlepszych restauracjach.