Najpopularniejsze dania weselne

Organizacja wesela to wyjątkowe wydarzenie zarówno dla przyszłej pary młodej, jak i dla gości. Jednym z kluczowych elementów każdego wesela jest menu. W Polsce niezmiennie królują tradycyjne potrawy, które kuszą nie tylko smakiem, ale także historią. W tym artykule zapraszamy Cię na kulinarną podróż po najpopularniejszych daniach serwowanych na polskim weselu.

Najpopularniejsze dania weselne

Rosół lub barszcz z uszkami

Polskie wesele często rozpoczyna się od zupy. Zazwyczaj na stole króluje długo gotowany wywar na bazie różnego rodzaju mięs i warzyw, czyli rozgrzewający i aromatyczny rosół. Niekiedy para młoda decyduje się jednak na barszcz czerwony z uszkami. Barszcz jest pełen smaku dzięki długiemu gotowaniu na rosole mięsnym, a uszka wypełnione są mięsem i/lub grzybami.

Ziemniaki/frytki z zestawem mięs

Złociste ziemniaki w połączeniu z chrupiącym schabowym czy kotletem de volaille z wypływającym masełkiem to kombinacja, która rozgrzewa serca gości weselnych. Na stole nie może także zabraknąć półmisków z zawijanymi z ogórkiem i boczkiem zrazów z pysznym, aromatycznym sosem.

Dodatki do obiadu

Pary młode jako dodatek do mięs najchętniej wybierają:

  • ziemniaki gotowane/frytki,
  • marchewkę z groszkiem,
  • sałatkę z buraczków,
  • warzywa na parze,
  • bukiet świeżych surówek.

Zimne przekąski

Tatar wołowy – delikatny tatar wołowy podany z surowym jajkiem i korniszonami to elegancka i smaczna przekąska.
Śledzie w oleju – śledzie w różnych marynatach, takie jak śmietana z cebulą czy olej są tradycyjnymi przekąskami na polskich weselach.
Sałatka jarzynowa – królowa polskich sałatek z gotowanymi warzywami, jajkami i majonezem to must have na polskim weselu (i nie tylko!).

Tort weselny

Na koniec nie możemy zapomnieć o słodkim finale – torcie weselnym. To prawdziwe dzieło sztuki cukierniczej, często ozdobione pięknymi figurkami czy dekoracjami z masy cukrowej. Wybór smaku tortu i wyglądu należy do pary młodej.

Jeżeli szukasz restauracji z Bydgoszczy, która na Twoim weselu będzie serwować tradycyjne, pyszne dania kuchni polskiej, to Spółdzielnia Gastronomiczna w Bydgoszczy jest świetnym wyborem. Zrzeszamy kilka restauracji, które oferują klimatyczne sale idealne na wesele, a menu jest przyrządzane ze świeżych, lokalnych składników. Napisz do nas i zarezerwuj salę na swoje wymarzone wesele!