Jak zorganizować bankiet?

Bankiet to uroczyste przyjęcie, które organizowane jest z konkretnego powodu lub dla pewnej osoby. Jego organizacja to duże przedsięwzięcie, które trzeba dokładnie zaplanować. Warto wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników, które są niezbędne, aby impreza się udała, a goście jeszcze przez długi czas miło ją wspominali. Podpowiadamy, jak urządzić doskonały bankiet!

Jak zorganizować bankiet?

Przede wszystkim dobry plan

Bez tego ani rusz! Zaplanuj, jak ma wyglądać przyjęcie, gdzie się odbędzie oraz kogo na nie zaprosisz. Warto zacząć od tematyki imprezy, jeśli jasno ją określimy, kolejne kroki będą o wiele łatwiejsze. Istotny jest także budżet, jaki chcemy przeznaczyć. Od niego zależy wielkość bankietu, a także jego charakter.

Bankiety mogą mieć przeróżne formy, a ich przebieg zależy od rodzaju organizowanej uroczystości. Zazwyczaj bankiety można urządzić w trzech popularnych typach: bankiety zasiadane, a więc w formie siedzącej, angielskie – na stojąco lub amerykańskie, będące połączeniem tych dwóch.

Istotne jest, aby każdy bankiet, niezależnie od rangi wydarzenia, był dobrze zaplanowany. Dlatego jego organizację warto zacząć już z dużym wyprzedzeniem. Dobrym rozwiązaniem będzie przygotowanie także planu awaryjnego, który będzie zabezpieczeniem przed ewentualną wpadką.

Rodzaje bankietów

Bankiet angielski

To odmiana obiadu popołudniowego, dla którego charakterystyczne są stoły w formie bufetu. To łatwy sposób na organizację dowolnego przyjęcia, ponieważ nie wymaga wynajmowania większych sali, stołów, krzeseł, a także dużej liczby kelnerów. Przyjęcia te zapewniają swobodę i mobilność, bo goście mogą dowolnie zmieniać swoje miejsca.

Bankiet zasiadany

Najczęściej są to śniadania, obiady i kolacje. Wymagają większego zorganizowania logistycznego, gdyż należy zadbać o plan przyjęcia, wybrać menu, a także sposób podania potraw. W ten sposób świętuje się najczęściej jubileusze, otwarcia eventów i oczywiście wesela. Zwiększa się także liczba kelnerów, ponieważ posiłki podawane są gościom do stołu.

Bankiet amerykański

Jeśli nadal nie możesz zdecydować, się który typ bankietu wybrać – ten będzie idealny! To połączenie bankietu zasiadanego z angielskim. W tym przypadku stoły zazwyczaj umieszczane są przy ścianie głównej lub na środku sali. Ciepłe dania podawane są przez kelnerów do stołu, natomiast reszta serwowana jest w formie bufetu. To optymalne rozwiązanie podczas spotkań biznesowych, ale nie tylko.


Sprawdź, gdzie możesz zorganizować bankiet


Organizacja krok po kroku

Jeśli planujesz zorganizować bankiet, musisz wziąć pod uwagę kilka prostych zasad, aby impreza się udała. Pozwoli to na urządzenie przyjęcia na czas. Co wziąć pod uwagę? Przede wszystkim: budżet, listę gości, catering, a także atrakcje.

1. Potwierdzenie przybycia. Warto podczas zapraszania gości, poprosić ich o potwierdzenie przybycia na bankiet. Znacznie ułatwi to dalszą organizację, pozwoli określić liczbę miejsc i przygotować menu. Sporządzenie listy gości umożliwi także wybór miejsca, gdzie przyjęcie się odbędzie.

2. Budżet. Od niego należy rozpocząć planowanie przyjęcia. Określenie konkretnego budżetu pozwoli zrealizować wszystkie pomysły. Jego wysokość będzie decydować o wielkości bankietu, liczbie gości oraz dodatkowych atrakcjach.

3. Catering. To najważniejszy punkt na liście przygotowań! Pyszne dania są wizytówką każdego przyjęcia. Warto zdecydować się na sprawdzony catering od firmy, która zaproponuje różnorodne menu i zadba jednocześnie o ich podanie. Poszukując firmy cateringowej, można poprosić o możliwość degustacji dań lub sugerować się opinią osób, które podobne wydarzenie już organizowały. Nie tylko dania główne będą miały duże znaczenie, desery to coś, na co goście bankietu zwrócą uwagę. Dlatego warto uwzględnić je w menu.

4. Atrakcje. Urozmaicenie bankietu o wystąpienia, koncerty czy inne pokazy będzie świetną opcją zabawy dla gości. Warto jednak dostosować niespodziankę do charakteru wydarzenia, a także zaproszonych gości. Często także miejsca, w których organizowane są bankiety, posiadają różnorodne atrakcje, a m.in. degustacje wina, warsztaty kulinarne lub inne.

5. Miejsce. Ma ogromny wpływ na to, czy bankiet będzie udany. Wybierając odpowiednie miejsce, warto mieć na uwadze przede wszystkim liczbę gości. Od tego zależeć będzie wielkość sali. Należy zadbać również o odpowiedni wystrój sali. Kwiaty, dekoracje czy świece pozwolą stworzyć wyjątkowy klimat.

 

Niezapomniany bankiet…

… to taki, na którym goście będą się doskonale bawić, ale też spróbują smacznych dań. Ze względu na uroczysty charakter bankietów, ich organizacją powinna zająć się osoba, która posiada odpowiednią wiedzę oraz doświadczenie. Należy zadbać o wiele kwestii, a przede wszystkim o sporządzenie listy gości, wybór miejsca oraz cateringu, a także zaplanowanie budżetu. Nie mniej istotna będzie także profesjonalna obsługa bankietu. Te elementy sprawią, że będzie to przyjęcie doskonałe!


Sprawdź naszą ofertę w Restauracji Telimena