Krótka historia pierogów

Pierogi to jedno z niewielu dań, które aż tak kojarzą się z naszym krajem. Choć tradycja ich przygotowywania i spożywania jest nieodzownie połączona z Polską, to jednak ich historia jest o wiele dłuższa, niż mogłoby się nam wydawać. Poznaj historię pierogów, dowiedz się skąd pochodzą oraz dlaczego zyskały aż tak dużą popularność w kraju nad Wisłą.

 

 

 


Czym są pierogi?

Choć istnieją ich różne rodzaje, a każdy z nich cechuje się innym kształtem, składem czy wypełnieniem, to wciąż sekretem niesamowitego smaku pierogów jest połączenie przepysznego farszu z wyjątkowym ciastem. Sztukę ich lepienia powiela się na całym świecie, a pierogi w różnych odmianach spotkać można nie tylko w Polsce, ale również w Chinach, we Włoszech, w Ukrainie, w Gruzji czy w Meksyku. 

Historia pierogów

Pierwsze zapisy o powstaniu pierogów pochodzą z Chin, jednak danie to szybko pojawiło się na stołach dookoła całego świata. Według legendy na polskiej ziemi pierogi pojawiły się w okolicach XIII wieku, kiedy to biskup Jacek Odrowąża skosztował ich w Kijowie. Oczarowany ich smakiem postanowił spopularyzować to danie w Polsce. Pewna historia głosi, że karmił on pierogami własnego wyrobu najuboższych w trakcie największego głodu na południu Polski. Początkowo traktowane jako danie odświętne, serwowane jedynie przy specjalnych okazjach stały się na tyle popularne, że na stałe zagościły na naszych talerzach. Teraz ciężko wyobrazić sobie bez nich święta Bożego Narodzenia. 

Spróbuj najlepszych pierogów w naszych restauracjach

Pierogi królują w menu wielu naszych restauracji, dlatego, jeśli chcesz spróbować ich w wielu różnych wariantach, konieczne odwiedź restauracje Spółdzielni Gastronomicznej w Bydgoszczy. Wśród wielu rodzajów tego dania wyróżnić można pierogi:

  • z mięsem,
  • z kapustą i grzybami,
  • ruskie,
  • z serem.

Często też serwujemy te na słodko, podawane z różnorodnymi owocami sezonowymi. To danie mączne świetnie sprawdzi się jako danie obiadowe.

Krótka historia pierogów