Spróbuj ich w naszych restauracjach

11 listopada przypada w naszym kraju Narodowe Święto Niepodległości, jest to również dzień Świętego Marcina. Podczas tego dnia raczyć się możemy tradycyjnymi polskimi potrawami, wśród których wymienić możemy popularne rogale świętomarcińskie czy dania z gęsiny. Przedstawiamy krótką historię Dnia Świętego Marcina oraz podpowiadamy, jak świętować go na swoim stole.

 

Spróbuj ich w naszych restauracjach

Dzień Świętego Marcina – co to za święto?

Na dzień Narodowego Święta Niepodległości przypadają również obchody dnia Świętego Marcina, które uznać można za święto nie tylko polskie, ale również europejskie. Ten święty był patronem dzieci, podróżników, hotelarzy czy jeźdźców, ale nie tylko. To również święto wszystkich krawców, żołnierzy, tkaczy, kapeluszników czy młynarzy. Z okazji tego dnia przygotowywane są tradycyjne, świętomarcińskie potrawy, którymi cieszyć możemy się w wielu domach, jak i restauracjach. 

Tradycyjne potrawy na dzień Świętego Marcina

Wśród najpopularniejszych dań przygotowywanych od setek lat w związku z tym świętem wymienić można gęsinę. Sposób jej podania zależy od preferencji i wizji kucharza, może być nadziewana, pieczona, smażona czy też być formą dodatku. Dzień Świętego Marcina nie może się obyć także bez rogali świętomarcińskich, które zrobione są z ciasta półfrancuskiego, a wypełnione masą z białego maku, okruchów biszkoptowych, miodu, masła, jajek oraz skórki pomarańczowej. Pozostałe składniki zależą od gustu, tak samo, jak polewa, która najczęściej stanowi lukier z posiekanymi orzechami. 11 listopada nie może się obejść także bez tradycyjnego, młodego wina świętomarcińskiego, pochodzącego z renomowanych winnic, takich jak Turnau, Srebrna Góra, Miłosz czy Niemczańska. 

Spróbuj potraw świętomarcińskich w naszych restauracjach

W menu restauracji należących do Spółdzielni Gastronomicznej w Bydgoszczy znajdziesz szeroki wybór potraw związanych z dniem Świętego Marcina. Odwiedź tą blisko Ciebie i sprawdź, które z próbowanych dań najlepiej wpasują się w Twoje kubki smakowe.