Gdzie zjeść dobrą pizzę w Bydgoszczy?

Jest to dzień, w którym możemy z przyjemnością celebrować włoskie smaki! Pizza cieszy się ogromną popularnością! Bo kto jej nie lubi? Chrupiące ciasto, ulubione składniki, do tego trochę oliwy i ten przepyszny sos! Swoją popularność pizza zawdzięcza różnorodności. Każdy znajdzie coś dla siebie. W Polsce święto to przypada 9 lutego, dlatego pamiętajcie o celebrowaniu tego pysznego święta.

                                           

Gdzie zjeść dobrą pizzę w Bydgoszczy?

Historia pizzy

Pizza nie jest wcale współczesnym wynalazkiem. Początki tej potrawy sięgają już nawet czasów starożytności. Już antyczni Rzymianie oraz starożytni Grecy zajadali się tym popularnym, okrągłym plackiem. Jednak wtedy ówczesna pizza nie przypominała tej, którą teraz my jemy. Był to bardziej okrągły chleb pokryty przyprawami, czosnkiem i oliwą z oliwek, który był określany słowem „pita” lub też „pissa”.

Po raz pierwszy użycie słowa „pizza” zanotowano około 997 roku, kiedy to w dokumencie wynajmu domu najemca deklarował zapłatę za między innymi „pizzę”, czyli kawałki chleba. Dlaczego więc pizza jest włoska, a nie na przykład grecka? Wiek XVII był przełomowy dla tej potrawy. Wtedy we Włoszech pojawiły się pomidory, które zostały odkryte w Ameryce. Od tej chwili soczyste pomidory pojawiły się na chrupiącym cieście pizzy.

Wszystko się zmieniło, kiedy to 1889 roku do Neapolu zawitała królowa Włoch Małgorzata Sabaudzka wraz z mężem. Wtedy też nadworny piekarz na ich cześć przygotował specjalną potrawę przyozdobioną barwami kraju. Był to kawałek pizzy przyozdobiony bazylią, mozzarellą i pomidorami. I tak właśnie powstała najbardziej popularna pizza, nazwana imieniem królowej, czyli Margherita.

Do dziś prawdziwa włoska pizza zazwyczaj nie przekracza trzech składników, kiedyś wynikało to z biedy, dziś jest częścią tradycyjnej włoskiej pizzy, dlatego Włosi nie dodają do pizzy wszystkiego, co lodówka dała. W Polsce niekoniecznie trzymamy się tej tradycji, czasami składniki na pizzy są rozmaite i w dużych ilościach. Dlatego polska pizza często przypomina bardziej tę amerykańską wersję „na bogato” niż tradycyjną włoską pizzę.

 

Współczesna pizza

W dzisiejszych czasach pizza jest tak popularna, że istnieje nawet jej 50 rodzajów. Jednak to tylko przybliżona liczba, ponieważ tak naprawdę, każdy z nas może zrobić sobie swój własny rodzaj pizzy. Kontrowersyjnym, w cudzysłowie, tematem w świecie pizzy jest pizza z ananasem. Niektórzy ją uwielbiają, a inni twierdzą, że to skandal, ale taka prawda, że połączenia składników na pizzy jest tak różnorodne, że ananas na pizzy nie jest jedynym „dziwactwem”. Zależnie od kraju pizza występuje również z jajkiem, owocami morza, tuńczykiem, bananem, łososiem i wieloma innymi składnikami, które dla niektórych kompletnie nie pasują do pizzy.

 

Pyszna pizza w Bydgoszczy!

Czy jesteś fanem pizzy włoskiej, czy amerykańskiej, nasza pizzeria Pizza&Panino Bydgoszcz dogodzi twoim kubkom smakowym! Nasza pizza zaskoczy cię kruchym ciastem i wyjątkowymi składnikami. Zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Pizzy!