Rodzaje chłodnika

Najlepszy letni smak? Wielu z nas odpowie, że chłodnik! Jest to charakterystyczna zupa, która przyrządzana jest ze świeżych warzyw na bazie maślanki lub kefiru. Świetnie sprawdza się na ciepłe, letnie dni. Do najpopularniejszych chłodników zalicz się chłodnik ogórkowy lub chłodnik litewski z botwinki.

 

 

Rodzaje chłodnika

Dlaczego chłodnik jest tak popularny?

Przede wszystkim chłodnik to zupa, która jak sama nazwa wskazuje, ugasza pragnienie i nawadnia organizm. Chłodnik jest bardzo ławy do przyrządzenia — wystarczy dowolnie łączyć konkretne składniki, które można dopasować do własnych preferencji. Kluczowym etapem w przyrządzaniu zupy jest odpowiednie jej schłodzenie.

 

Różne sposoby przyrządzenia chłodnika

W barach mlecznych czy restauracjach możemy spotkać wiele rodzajów chłodnika, takich jak:

 

  • Chłodnik na bazie przetworów mlecznych: ten rodzaj chłodnika przyrządzany jest na bazie maślanki, jogurtu naturalnego, kefiru czy zsiadłego mleka. Do mlecznej bazy należy dorzucić świeże warzywa, owoce, zioła i słodkie przyprawy — zimny chłodnik na słodko to doskonałe orzeźwienie w upalne dni.
  • Chłodnik owocowy: owoce można łączyć w dowolny sposób. Najczęściej do przyrządzenia tego typu chłodnika wykorzystywane są jagody, jeżyny lub borówki. Do owocowego chłodnika można dodać: cukier, wanilię czy nawet cynamon.
  • Chłodnik na bazie z wywarów: chłodnik na bazie bulionu jest głównie dla osób, które lubią wytrawny smak potraw. Po dodaniu warzyw możemy również urozmaicić chłodnik odrobiną oliwy.
  • Chłodnik warzywny: zupa na bazie takich warzyw jak botwinka zawiera dużo witamin i minerałów. Chłodnik warzywny można również przygotować na bazie ogórków lub pomidorów.

Najlepszy chłodnik w Bydgoszczy

W ofercie obiadowej barów mlecznych w Bydgoszczy, na pewno znajdziecie chłodnik! Jest to zupa, która w upalne dni dostarczy Ci odpowiednich witamin oraz orzeźwi. Koniecznie sprawdź menu barów mlecznych w Bydgoszczy!