O postawie i zachowaniu przy stole

Niezależnie, czy jesteśmy w restauracji na romantycznej kolacji, czy podczas uroczystości rodzinnej, warto znać zbiór zasad określający co wypada, a czego nie należy robić przy stole. Zbiór ten nazywany jest savoir-vivre, który określić możemy jako reguły dotyczące konwenansów interakcji międzyludzkich. Dowiedz się, jak zachować się przy stole.

 

O postawie i zachowaniu przy stole

Savoir-vivre przy stole – co to?

Savoir-vivre przy stole to zbiór zasad i zwykła etykieta obowiązująca podczas spożywania posiłków w gronie innych osób. Samo pojęcie i jego tłumaczenie pochodzi z języka francuskiego – savoir znaczy wiedzieć, a vivre to znajomość życia. W ramach dobrego wychowania i kultury osobistej warto znać podstawowe zasady savoir-vivre'u przy stole, które wskazują jak zachować się w trakcie posiłku oraz jak uniknąć potknięć etycznych bądź społecznych.

Postawa i zachowanie

W przypadku większych uroczystości organizowanych w restauracji, takich jak wesela, warto pamiętać, że nie powinniśmy zaczynać jedzenia przed rozpoczęciem posiłku przez gospodarza, a po zakończeniu powinniśmy poczekać, aż gospodarz powie "dziękuję" lub w inny sposób sygnalizuje, że można opuścić stół. Przy stole powinniśmy siedzieć prosto, nie opierać się na łokciach i unikać zbytniego rozkładania się. Należy unikać także mówienia z pełnymi ustami, smakowania lub obsypywania jedzenia solą i pieprzem, zanim spróbujemy potrawy.

Ułożenie sztućców na talerzu – co oznacza?

W kontekście formalnym, ułożenie sztućców na talerzu może być ważnym elementem etykiety i savoir-vivre'u. Poznanie zasad, jakimi powinniśmy się kierować, może ułatwić kontakt z kelnerem w restauracji i unikać faux-pas. Ułożenie sztućców na godzinę 4 i 8 oznacza przerwę w posiłku i jest to informacja, że nie skończyliśmy jeszcze jeść danej potrawy. Skończony posiłek pokazać możemy poprzez ułożenie równolegle noża i widelca i ich skierowanie na godzinę 5:20. Jeśli dodatkowo chcemy wskazać, że dana potrawa bardzo nam smakowała, sztućce położyć możemy na środku talerza w pozycji równoległej, gdzie ostrze i zęby znajdują się po prawej stronie łącząc się na godzinie 9 i 3.